Adres hodowli

Województwo łódzkie

gmina Zgierz

Kontakt

telefon: +48 733-687-777

email: hodowla-shiba@wp.pl

Rasa

Shiba jest niewielkim psem pochodzenia japońskiego (Nr FCI 257) –  samiec osiąga maksymalnie do ok. 41cm, suczka ok. 38 cm. Waga shiby nie powinna przekroczyć 10 kg.

Dopuszczalne umaszczenie shiby:  czerwone, czarne podpalane, sezamowe, czarno sezamowe, czerwono sezamowe. Nie wymaga specjalnej pielęgnacji, lubi swobodę i przestrzeń, ale równie szybko adaptuje się do mieszkania w bloku. Co prawda lubi ruch i spacery, ale zadowalają go również nie za długie wyjścia na osiedlowych uliczkach.

Pies tej rasy jest dość wrażliwy. Bywa, że na swój psi sposób obraża się, więc najlepszymi jego opiekunami są ludzie, którzy potrafią zrozumieć takiego obrażalskiego. Pies nie toleruje ludzi agresywnych! Shiba nie demoluje mieszkania, nie gryzie obuwia nie niszczy sprzętów. Nie narzuca się, że chce wyjść na spacer gdy wyczuwa, że jesteś zmęczony. Znosi długie zostawanie samemu w domu!

PLUSY

  • jest idealnym psem dla alergików, bo nie wydziela ,,psiego zapaszku”
  • długo może zostawać sam
  • szybko się przywiązuje

MINUSY

  • bywa czasem trudny w wychowaniu i potrafi być niezależny

Zachowanie w domu

Jak shiba zachowuje się w domu? Nie demoluje mieszkania ani nie narzuca się, a różnymi szczekami i piskami sygnalizuje, że czegoś chce. Nie dziczeje ani nie plącze się Tobie pod nogami, jeżeli jesteś czymś zajęty z wielkim zainteresowaniem przygląda się co robisz. Pies nie jest zbyt dużym pieszczochem.

Pielęgnacja

Shiba nie wymaga zbyt dużej pielęgnacji, ma krótki i twardy włos więc nie wymaga strzyżenia, potrzebuje przycinania pazurów na jakiś czas i szczotkowania sierści. Pies jest typowo ,,koci” –  myje się jak kot, poświęca na to dużo czasu, więc w pewnym stopniu
o pielęgnację sam zadba.

Zdrowie

Jak to szpice jest odporny i zdrowy.

Aktywność fizyczna

To jest pies zarówno dla ” leniuszków” jaki i dla aktywnych ( dostosowuje się do różnych warunków ) Lubi długie wędrówki i spacery na łonie natury bez smyczy. Niestety większość z nas nie jest w stanie mu tego zapewnić więc zadowoli się spacerami na smyczy po mieście.

Ciekawostki

Shiba Inu pochodzi z górzystych terenów Japonii. Słowo „shiba” znaczy „mały”, słowo „inu” znaczy „pies” czyli shiba inu oznacza „mały pies”. Jednocześnie jednak słowo „shiba” oznacza „poszycie, listowie, krzewy” i w takim wypadku nazwę shiba-inu należałoby tłumaczyć jako „pies do polowań w zagajnikach”.

Shiba Inu jest najmniejszym z przedstawicieli japońskich szpiców. Materiały wykopaliskowe potwierdzają, że shiba wywodzi się od najstarszych z nich – znaleziono pochodzące z epoki Jomon (trwającej od ok.4000 p.n.e. do 3 stulecia przed Chrystusem) szkielety odpowiadające dokładnie wzorcom dzisiejszych przedstawicieli tej rasy.

LINK do wzorca rasy

Adres hodowli

Województwo łódzkie

gmina Zgierz

realizacja: Maciej Pokrywczyński